Tuesday, November 16, 2010

Referate

Komentoni ne kete postim per te kerkuar referate per te cilat keni nevoje dhe daten kur keni nevoje ta merrni ate referat.

Nita-Josip Rela

Degjohen disa krisma,erdhi Zefi me trimat e tij dhe me Niten qe e mbante ne krah.Niten e kishin grabitur turqit me urdher te Agim Beut,ajo ishte e mekur.Nita u zgjua dhe e pa se ishte jashte rrezikut ateher babai i saj e qoi brenda n shtepi per tu qlodhur pak,dhe u kthye n oborr.Pas pak erdhen pleqte dhe trimat u treguan se nje turk kishe shpetuar.Pleqt than se ai tashme i ka treguar Agim Beut per tere ngjarjen dhe ne qdo moment mund t'ju befasojn.Ata than se duhet te ikni ne mengjes si ti degjoni gjelat e pare dhe ata qe mbesin u thone turqve se te rinjet kan ikur,dhe te gjith e dhan besen.Pleqte shkuan the Zefi mendonte te shkonte me Niten te dashuren e tij sepse Nita po ikte me babain e saj Prenk Vuken,por kjo nuk ishte e mundur sepse babai i Zefit kishte shkuar ne Shestan dhe ende nuk ishte kthyer nese nuk kthehet deri ne mengjes ateher Zefi do te mbetet.Roza e Cana po beheshin gati te shkojn.Zefi shkoi te Prenka ti tregonte per babane.Pastaj Prenka shkon te Luk Nika dhe Zefi takohet me Niten.Zefi i tregon Nites i brengosur sepse frigohej se mos e humbte ate.Nita i tha se do ta priste.me vone vjen Itha dhe i sheh te perqafuar,Nita frigohet se mos tregon Itha per ket.Itha i tregoi zefit se ushtaret kishin qen sot n shestan dhe e kan marr kend e kan kapur per lufte n Persi.
Keshtu Zefi mbeti dhe ne mengjes Nita me te tjeret u nisen.pasi kishin mberritur Niten e deshironin shum djem te atij vendi dhe per kete arsye ajoo vendosi te behej djal per ta pritur Zefin.Asaj ia vune emrin Tani dhe pas ca ditesh Tani do te vraponte ne nje gare.Dhe aty erdhi Zefi pasi u takuan Nita me Zefin ,Nita deshironte te behej vajze serish mirepo kjo nuk lejohej.Pas kesaj Nita beri vetvrasje,kur Zefi dhe Prenka e pan filluan te qajne dhe pastaj u kthyen ne shtepite e tyre.

Keshtjella-Ismail Kadare


Ne vepren keshtjella behet fjal per luften e zhvilluar
ne mes shqiptareve dhe turqve.Turqit qe tja marrin keshtjellen shqiptareve ishin munduar
shum madje kishin propozuar qe te miqesoheshin mes vete mirpo nuk paten sukses.
Derisa ne fund vendosen qe keshtjella te merrej me luft.Ushtrit osmane u vendosen para
keshtjelles,ngriten qadra te shumta dhe e formuan kampin e dyt i cili perbehej nga dhjet
ushtare e me shum armatim.Ne krye te kesaj ushtrie ishte Tersum Pasha,turqit me vete kishin
edhe deve te ngarkuara me municion dhe shum gjera tjera qe ju nevoiteshin per luft.
Tersam Pasha dha urdhrin qe te fillonte lufta per shpartallimin e keshtjelles.
Ndersa punonjesi i trupave ishte Saragjiu se bashku me ndihmesen e tij,te cilen punonin
me kujdes.Ne mes te kesaj ushtrie ndodhej edhe Krehi Kemi qe shkruante histori te ndryshme
per kete luft.Keshtu kaloj nje koh derisa nje dit Tresum Pasha fitoj,mdledhja u mbajt dhe
aty u vendos qe sulmi kunder keshtjelles te fillonte me zemer. Menjeher pas mbledhjes filluan
te gjith ushtaret kishin dal nga qadrat dhe mendonin qe ka sulm dhe do ti sjell friken.
Te nesermen turqit kishin vendosur shkall ne muret e keshtjelles,ky gjest ju shkaktoj deme
te dy aneve.Turqit u munduan shum por pa sukses ne anen tjeter edhe shqiptaret filluan sulmet
e tyre gjat nates ne krye Skenderbeu dhe ushtria turke mbeti pa municion,armatim dhe pa ushqim
keshtu turqit u munduan ta gjejn menyren tjeter per ta siguruar ushqimin e ben nje furr.
Nje dit te gjith turqit qe ishin ne furr ku pas kesaj fatkeqsie qe ju ndodhi ushtris osmane,
Tersum Pasha u dha nje urdher per organizimin e sulmeve te reja dhe shum te fuqishme ku nga
te dy anet kishte filluar,brenga per te plagosurit ,mirpo as ateher nuk derzoheshin
pasi qe fitorja e shum pritur nga ana e turqeve pa shihej se ishte e pa arritur.Tersumi
ishte lodhur momentalisht nuk dinte qfar te bente,ne kamp u propozoj per gjetjen e ujit-sjelljes
qe ta ndaleshin qe keshtjellja te mbetej pa uj ku kjo menyr nuk ju sjell sukses sepse
shqiptaret e kishin ndryshuar uj-sjellsin.Ne kete ngjarje ndodhej edhe nje plak me emrin
Tavangji nese e marrim nje kali qe i jepim krip per te ngrene e mos ti jepim 4dit uj dhe
ushqim e leshojm afer keshtjelles ku e gjejm uj-sjellsin permes nuhatjes.
Me pas ,pas gjetjes se uj-sjellsit turqit nderprejn ujin kur e mori vesh Skenderbeu qe ne
mbremje ai filloj sulmet e ashpra kunder osmaneve qe zgjat deri ne mengjes.
Te gjitha sulmet kunder shqiptareve ishin te pa suksesshme,nje doktor i ushtris osmane
tha se ka gjetur menyren qe ta marrin keshtjellen Seri Selimi(doktor)Ju propozoj qe te hidhni
minj dhe qene ne uje ne menyre qe uji te helmohet,mirpo shqiptaret kishin rezervu puse per etje
keshtu qe ushtria osmane e lodhur u detyrua te kthehej nga ana qe kishte ardhur te deshpruar
dhe pa fituar.Ndersa shqiptaret ishin te lumtur per mbrojtjen e keshtjelles,edhe pse te raskapitur
e te uritur mirpo sidoqoft i munden ushtrin osmane,pra perfundoj lufta ne mes shqiptareve