Tuesday, November 16, 2010

Nita-Josip Rela

Degjohen disa krisma,erdhi Zefi me trimat e tij dhe me Niten qe e mbante ne krah.Niten e kishin grabitur turqit me urdher te Agim Beut,ajo ishte e mekur.Nita u zgjua dhe e pa se ishte jashte rrezikut ateher babai i saj e qoi brenda n shtepi per tu qlodhur pak,dhe u kthye n oborr.Pas pak erdhen pleqte dhe trimat u treguan se nje turk kishe shpetuar.Pleqt than se ai tashme i ka treguar Agim Beut per tere ngjarjen dhe ne qdo moment mund t'ju befasojn.Ata than se duhet te ikni ne mengjes si ti degjoni gjelat e pare dhe ata qe mbesin u thone turqve se te rinjet kan ikur,dhe te gjith e dhan besen.Pleqte shkuan the Zefi mendonte te shkonte me Niten te dashuren e tij sepse Nita po ikte me babain e saj Prenk Vuken,por kjo nuk ishte e mundur sepse babai i Zefit kishte shkuar ne Shestan dhe ende nuk ishte kthyer nese nuk kthehet deri ne mengjes ateher Zefi do te mbetet.Roza e Cana po beheshin gati te shkojn.Zefi shkoi te Prenka ti tregonte per babane.Pastaj Prenka shkon te Luk Nika dhe Zefi takohet me Niten.Zefi i tregon Nites i brengosur sepse frigohej se mos e humbte ate.Nita i tha se do ta priste.me vone vjen Itha dhe i sheh te perqafuar,Nita frigohet se mos tregon Itha per ket.Itha i tregoi zefit se ushtaret kishin qen sot n shestan dhe e kan marr kend e kan kapur per lufte n Persi.
Keshtu Zefi mbeti dhe ne mengjes Nita me te tjeret u nisen.pasi kishin mberritur Niten e deshironin shum djem te atij vendi dhe per kete arsye ajoo vendosi te behej djal per ta pritur Zefin.Asaj ia vune emrin Tani dhe pas ca ditesh Tani do te vraponte ne nje gare.Dhe aty erdhi Zefi pasi u takuan Nita me Zefin ,Nita deshironte te behej vajze serish mirepo kjo nuk lejohej.Pas kesaj Nita beri vetvrasje,kur Zefi dhe Prenka e pan filluan te qajne dhe pastaj u kthyen ne shtepite e tyre.

3 comments:

  1. a ka mundesi me ma dergu referatin hajdi nga johhana spyri m duhet per 26.02.2015 n emailin h_rizani@hotmail.com
    ju lutem se me duhet shum

    ReplyDelete