Tuesday, November 16, 2010

Keshtjella-Ismail Kadare


Ne vepren keshtjella behet fjal per luften e zhvilluar
ne mes shqiptareve dhe turqve.Turqit qe tja marrin keshtjellen shqiptareve ishin munduar
shum madje kishin propozuar qe te miqesoheshin mes vete mirpo nuk paten sukses.
Derisa ne fund vendosen qe keshtjella te merrej me luft.Ushtrit osmane u vendosen para
keshtjelles,ngriten qadra te shumta dhe e formuan kampin e dyt i cili perbehej nga dhjet
ushtare e me shum armatim.Ne krye te kesaj ushtrie ishte Tersum Pasha,turqit me vete kishin
edhe deve te ngarkuara me municion dhe shum gjera tjera qe ju nevoiteshin per luft.
Tersam Pasha dha urdhrin qe te fillonte lufta per shpartallimin e keshtjelles.
Ndersa punonjesi i trupave ishte Saragjiu se bashku me ndihmesen e tij,te cilen punonin
me kujdes.Ne mes te kesaj ushtrie ndodhej edhe Krehi Kemi qe shkruante histori te ndryshme
per kete luft.Keshtu kaloj nje koh derisa nje dit Tresum Pasha fitoj,mdledhja u mbajt dhe
aty u vendos qe sulmi kunder keshtjelles te fillonte me zemer. Menjeher pas mbledhjes filluan
te gjith ushtaret kishin dal nga qadrat dhe mendonin qe ka sulm dhe do ti sjell friken.
Te nesermen turqit kishin vendosur shkall ne muret e keshtjelles,ky gjest ju shkaktoj deme
te dy aneve.Turqit u munduan shum por pa sukses ne anen tjeter edhe shqiptaret filluan sulmet
e tyre gjat nates ne krye Skenderbeu dhe ushtria turke mbeti pa municion,armatim dhe pa ushqim
keshtu turqit u munduan ta gjejn menyren tjeter per ta siguruar ushqimin e ben nje furr.
Nje dit te gjith turqit qe ishin ne furr ku pas kesaj fatkeqsie qe ju ndodhi ushtris osmane,
Tersum Pasha u dha nje urdher per organizimin e sulmeve te reja dhe shum te fuqishme ku nga
te dy anet kishte filluar,brenga per te plagosurit ,mirpo as ateher nuk derzoheshin
pasi qe fitorja e shum pritur nga ana e turqeve pa shihej se ishte e pa arritur.Tersumi
ishte lodhur momentalisht nuk dinte qfar te bente,ne kamp u propozoj per gjetjen e ujit-sjelljes
qe ta ndaleshin qe keshtjellja te mbetej pa uj ku kjo menyr nuk ju sjell sukses sepse
shqiptaret e kishin ndryshuar uj-sjellsin.Ne kete ngjarje ndodhej edhe nje plak me emrin
Tavangji nese e marrim nje kali qe i jepim krip per te ngrene e mos ti jepim 4dit uj dhe
ushqim e leshojm afer keshtjelles ku e gjejm uj-sjellsin permes nuhatjes.
Me pas ,pas gjetjes se uj-sjellsit turqit nderprejn ujin kur e mori vesh Skenderbeu qe ne
mbremje ai filloj sulmet e ashpra kunder osmaneve qe zgjat deri ne mengjes.
Te gjitha sulmet kunder shqiptareve ishin te pa suksesshme,nje doktor i ushtris osmane
tha se ka gjetur menyren qe ta marrin keshtjellen Seri Selimi(doktor)Ju propozoj qe te hidhni
minj dhe qene ne uje ne menyre qe uji te helmohet,mirpo shqiptaret kishin rezervu puse per etje
keshtu qe ushtria osmane e lodhur u detyrua te kthehej nga ana qe kishte ardhur te deshpruar
dhe pa fituar.Ndersa shqiptaret ishin te lumtur per mbrojtjen e keshtjelles,edhe pse te raskapitur
e te uritur mirpo sidoqoft i munden ushtrin osmane,pra perfundoj lufta ne mes shqiptareve

28 comments:

 1. hej postojeni apo dergoma referatin e romanit ''SHKELQIMI DHE RENIA E SHOKUT ZYLO''

  ReplyDelete
 2. ne imellen ermalkrenzi@gmail.com ose messi_19@alboweb.com sot e dua referatin

  ReplyDelete
 3. A e ka dikush referatin e Keshtjelles me ma dergu me email?

  ReplyDelete
 4. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 5. Faliminderit na keni ndihmu shum me kto referata

  ReplyDelete
 6. Pune e mirë
  Na shpetove një detyrë ne letersi

  ReplyDelete
  Replies
  1. me tvertet edhe mua me ndihmoi shum per detyrat ne letersi

   Delete
 7. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 8. referati i vepres letrare zonja bovari

  ReplyDelete
 9. pls a mund ta publikoni keshtu edhe lektyren albumi nga fan noli

  ReplyDelete
 10. Ju lutem mund te me dergoni referatin e vepres keshtjella
  Me duhet sonte

  ReplyDelete
 11. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 12. referate i huaji albert kamy mundeni?

  ReplyDelete
 13. ndojne teme tjt pervec vepra letrare a ekziston per referate

  ReplyDelete
 14. nq se ska a mund te me dergoni referatin e sonetit te sheksipit

  ReplyDelete
 15. ne adr xhesika.xhika1@gmail.com ju lutem sonte me duhet

  ReplyDelete
 16. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 17. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 18. a ka mudssi referatin e keshtjelles ne emaail me ma dergu?

  ReplyDelete
 19. ku mund ta lexoj online kete liber?

  ReplyDelete
 20. te kishte edhe pak me shume do te ishte me mir [por megjithate faleminderit na ndihmuat shume

  ReplyDelete
 21. Djaloshi i quditshem nga qamil batalli ju lutemmmm per sot menjehere plz flm

  ReplyDelete
 22. Ju lutem librin djalishi i quditshem nga qamil batalli per sot menjehere mundesisht shum flm

  ReplyDelete
 23. referatin e Keshtjelles te Ismail Kadare ne kete email servi.delaj@gmail.com

  ReplyDelete
 24. referatin e ndonje vepre ne email
  xhesikapaci.59@gmail.com

  ReplyDelete
 25. Faleminderit qe keni bere kete referat sepse mua me ka ndihmuar shum.

  ReplyDelete